Odnośniki do artykułów źródłowych w nazwach geograficznych lub nazwach własnych

POLSKA

Na początku miesiąca otworzyła się wystawa “Przeciek”, którą miałem przyjemność wspierać merytorycznie. Wystawa Przeciek powstała  dla Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu. Uczestnicy w sposób empiryczny i sensoryczny dowiedzą się dzięki niej na czym polegają zaburzenia w obiegu wody i w jaki sposób mogą na co dzień działać na rzecz ochrony zasobów wodnych. Zachęcam do odwiedzenia strony, a przede wszystkim wystawy.

W Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą ruszyła kampania “Co z tą wodą?”. Jej głównym celem jest edukacja Polaków oraz uświadomienie rządzącym, jak istotny jest to problem. W ramach kampanii powstał serwis edukacyjny przedstawiający wpływ zmiany klimatu i szkodliwej działalności człowieka na zasoby wody w Polsce. Do akcji przyłączyli się również naukowcy i eksperci zajmujący się tematem wody.

To już ostatni dzwonek na to, by łapać (w Polsce) wodę” – mówi w rozmowie z Business Insider Polska Alicja Pawelec – polecam lekturę wywiadu.

Eksperci z Instytutu Ochrony Środowiska oszacowali, że w latach 2001-2016 Polska straciła 78 mld złotych. To m.in. suma zniszczeń w infrastrukturze i uszkodzeń mienia, wywołanych przez powodzie, nawałnice i susze. Brak adaptacji do zmian klimatu może oznaczać kłopoty dla wielu sektorów, od transportu i energetyki po dostawy żywności.

Inwestycje w branży wodociągowo-kanalizacyjnej

 • Trwają prace przy przebudowie i rozbudowie oczyszczalni ścieków w Mogilnie
 • Oczyszczalnia przyjazna środowisku i mieszkańcom. Trwa modernizacja oczyszczalni w Krośnie
 • Milionowa inwestycja Nędzy. W gminie powstała oczyszczalnia ścieków
 • Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Przeworsku

 • Koziegłowy: Naprawa w oczyszczalni ścieków zakończona

 • Cel – wykorzystać oczyszczone ścieki. W Goleniowie powstanie pierwsza instalacja

Rozwój retencji

 • Wychodząc naprzeciw problemom związanym z niedoborem wody w naszym regionie, Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej pod nazwą „Deszczówka”.

 • W Piasecznie takie zainteresowanie programem, że: Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno informuje, że z uwagi na ogromne zainteresowanie oraz dużą liczbę złożonych w 2020 r. wniosków na dotację celową z budżetu gminy na zadania służące ochronie zasobów wodnych, od dnia 15 czerwca br. nabór wniosków zostaje wstrzymany do odwołania.
 • Warszawa inwestuje w zbieranie deszczówki i zatrzymywanie wody. Będą dotacje dla mieszkańców i przedsiębiorców w stolicy. Nawet do 10 tysięcy złotych.
 • Mieszkańcy kilkunastu miast w całej Polsce mogą otrzymać dofinansowanie za zbieranie wody opadowej w swoich ogródkach. Czy i nasze lokalne władze myślą o podobnych rozwiązaniach? KORNOWAC KRZANOWICE KRZYŻANOWICE KUŹNIA RACIBORSKA PIETROWICE WIELKIE RUDNIK
 • W Mikołowie ruszył program dopłat do małej retencji
 • Katowice walczą z suszą na wielu frontach, w tym wdrażając retencję. Z jednej strony to duże inwestycje o wartości ponad 60 mln zł i budowa zbiorników w dzielnicach, a z drugiej strony mała retencja przy budynkach miejskich.
 • Warunki geologiczne, rodzaj gruntów oraz warunki hydrograficzne na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice sprawiają, że nie od dzisiaj występują tam problemy z suszą w okresach bezdeszczowych, jak i z nadmiarem wody w okresach występowania intensywnych opadów, czy nawalnych deszczy.
  O suszy hydrologicznej w rejonie mówi się głośno już od co najmniej pięciu lat, a od dłuższego czasu w Czechowicach-Dziedzicach prowadzone są działania mające na celu, z jednej strony przeciwdziałania suszy, a z drugiej zapobiegania szkodom, jakie wywołują nagłe wezbrania wody.
 • Na zbieranie deszczówki w Dąbrowie Górniczej będzie można dostać nawet 5 tys. zł

 • „Chwytaj deszcz”. Program zbierania deszczówki w województwie lubuskim
 • Gmina Wasilków przeznaczy 60 tys. na małą retencję.

 • Kielecki ratusz zachęca do zbierania deszczówki. Dotacja może być udzielona na dofinansowanie inwestycji, maksymalnie 80 proc. kosztów instalacji. W sumie na jego realizację przeznaczono około 80 tys. zł.
 • Toruń chce przeznaczyć około 400 tys. zł na dotacje dla mieszkańców, wspólnot i innych podmiotów na zbiorniki do łapania deszczówki i systemy służące do nawadniania.

Susza

 • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogranicza koszenie trawy na pasach zieleni. Będzie to robić tylko tam, gdzie wymaga tego bezpieczeństwo.
 • Majowe opady ostudziły naszą obawę o pszenicę ozimą. Nie oznacza to jednak, że po kwietniowej suszy nie ma już śladu. Konsekwencje braku  wody oraz związanego z tym deficytu składników pokarmowych widoczne są na kłosach.
 • Sejmowa Komisja Finansów Publicznych wyraziła zgodę na przesunięcie 676 mln zł na pomoc dla rolników z powodu ubiegłorocznej suszy oraz 31,6 mln zł na dotację dla koła gospodyń wiejskich. Decyzję podjęto jednogłośnie. Rolnicy poszkodowani przez ubiegłoroczną susze mają szanse na dodatkowe środki. Minister finansów złożył wniosek o zmianę przeznaczenia rezerw celowych, zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2020 rok.
 • Czy deszczowe tygodnie powinny uspokoić nasze obawy związane z suszą? Wbrew pozorom nie. O ile wody w wierzchniej warstwie gleby jest dużo, to głębiej wciąż jej brakuje. Polecam całą rozmowęz hydrologiem i rzecznikiem IMGW.
 • Jak susza 2020 w Polsce wpłynęła na rolnictwo? [5 WYKRESÓW]

 • Lokalne Partnerstwo Wodne rusza w zachodniopomorskim. Cel: walka z powodziami i suszą. Lokalne Partnerstwa Wodne to inicjatywa, której celem jest zawiązywanie porozumień powiatowych i gminnych, w których mają brać udział przedsiębiorcy, samorządowcy, rolnicy i organizacje pozarządowe. Już niedługo spotkania z nimi odbędą się w województwie zachodniopomorskim.

Powódź

 • Gwałtowne burze nad Polską. W Zgierzu ulice zamieniły się w rzeki. Podtopione samochody i domy.
 • Powódź w Łapanowie po gwałtownej ulewie. Woda sięgała nawet dwóch metrów. W pobliskiej miejscowości Jodłownik znajduje się automatyczna stacja pomiarowa IMGW. 21 czerwca spadło tam 130 mm w czasie trzech godzin, a w ciągu całej doby ponad 150 mm. Dotychczasowa maksymalna suma dobowa wynosiła 50,4 mm z dnia 1996-09-07. W trzy godziny spadło tam około 15% średnich rocznych opadów. Wzrost intensywności opadów jest jednym ze skutków antropogenicznej zmiany klimatu.

 • Wielka powódź w lipcu 1903. Czy szkody były większe niż w 1997 roku? Specyficzny układ frontów pogodowych spowodował, że już od początku lipca 1903 roku mocno padało w górskim dorzeczu Odry i Nysy, zarówno w Sudetach jak i w Beskidach. Na dodatek wiosna była też deszczowa i poziom wód gruntowych był wysoki. Ziemia nie przyjmowała spadającej z nieba wody, wszystko szybko spływało w dół. Całość w linku podanym na początku akapitu. 9 i 10 lipca doszło do fali opadów nawalnych, wyjątkowo intensywnych w części Jeseników obejmujących dorzecze Białej Głuchołaskiej, Osobłogi i Opawicy. W niektórych miejscowościach powyżej Jesenika spadło w ciągu 2 dni 300 litrów wody na każdy metr kwadratowy terenu.

 • Powódź w Jaśle przeszła do historii. Na Podkarpaciu spadło blisko 160 mm wody na metr kwadratowy!!

 • Lokalne powodzie i podtopienia wskutek nawalnych deszczy w drugiej połowie czerwca potwierdzają to, przed czym przestrzegali eksperci: susza nie wyklucza niebezpieczeństwa powodzi. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w marcu 2020 r. rozpoczęło aktualizację planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP). Metodyka ich opracowania była przedmiotem debaty ekspertów, która odbyła się 23 czerwca. Była to pierwsza z serii konferencji w realizowanym przez Wody Polskie projekcie Stop powodzi.

Zanieczyszczenia

 • W rzece Mierzawie giną pstrągi! Wędkarze winią oczyszczalnię ścieków

 • Ekologiczna katastrofa w Rzeszowie. Ktoś puścił ścieki przemysłowe do Wisłoka [WIDEO]

 • Sprawa ścieków w Białej Tarnowskiej znajdzie swój finał w sądzie

 • Na przystani WOPR w obrębie dzielnicy Łabusz m. Koszalin (jezioro Jamno) stwierdzono nadmierny zakwit sinic i nienaturalny fetor. Zanieczyszczenie ma charakter punktowy i nie stwierdzono, by pochodził z wylotu stałego, co sugeruje iż miał miejsce zrzut zanieczyszczeń z wozu asenizacyjnego. Sprawa została w trybie interwencyjnym zgłoszona do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
 • Z powodu zakwitu sinic zamknięta została plaża Gdynia Śródmieście. “Woda nieprzydatna do kąpieli. Zakwit sinic” – poinformował GIS po uzyskaniu wyniku badań jakości wody przeprowadzonych 27 czerwca.

ŚWIAT

Europa

 • Ulice w Ajaccio zamieniły się w rzeki. Gwałtowna powódź na Korsyce
 • Czechy: powódź w kraju ołomunieckim. Miejscami opady były tak intensywne, że doszło do powodzi błyskawicznych. Mieszkańcy utknęli w domach, potrzebna była pomoc strażaków.
 • Czesi zmagają się z najgorszą suszą od 500 lat. Susza w Czechach jest najgorsza od 500 lat. Zaczęło się sześć lat temu z powodu braku opadów i rosnących średnich temperatur. W tym roku niedobór wody w rzekach i glebach bardzo wcześnie osiągnął poziom krytyczny. Naukowcy, rząd i rolnicy spotkali się w połowie maja, aby omówić sytuację i środki pomocy. Straty w uprawach rolnych na zbiory w 2020 r. są prognozowane na poziomie od 20 do 40 procent.
 • Stolica Serbii została dotknięta poważną powodzią. Ulewny deszcz i burze uderzyły w poniedziałek 8 czerwca w serbską stolicę Belgrad. Ulice miasta były pod wodą.

 • Pod koniec czerwca nawalne opady spowodowały powodzie na południu Polski, ale główne uderzenie tego frontu poszło na Ukrainę.
 • Mieszkańcy Kraju Libereckiego w Czechach złożyli skargę w Parlamencie Europejskim w sprawie zamknięcia kopalni węgla brunatnego Turów. Wskazują, że z powodu jej działalności brakuje im wody. Jednak według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego (IMiGW) wpływ na zasoby wodne wynika przede wszystkim z warunków meteorologicznych, a wpływ kopalni jest znikomy.

Azja, Australia i Oceania

 • Ulewne deszcze w południowych Chinach spowodowały powódź, w której śmierć poniosło pięć osób, a osiem uznaje się za zaginione. Obszar ten nawiedziły już powodzie w zeszłym tygodniu.
 • Pakistan: Miliony ludzi zagrożonych powodzią. Globalne ocieplenie topi lokalne lodowce. Ponad 7 milionom Pakistańczyków zagrażają powodzie na skutek topnienia lodowców. Liczba lodowców w Pakistanie wynosi ponad 7 tysięcy – to więcej niż gdziekolwiek indziej poza strefami polarnymi. Z badania opublikowanego w zeszłym roku na łamach czasopisma Science Advances wynika, że same zmiany klimatu powodują „nadgryzanie lodowców w dramatycznym tempie”.
 • Rekordowa susza w Nowej Zelandii. Brak wody to coraz częstszy problem na świecie

Dziękuję wszystkim, którzy wspierają moją pracę, a szczególnie Patronom, którzy poprzez darowizny wspierają dalszy rozwój mojej wodnej pasji. Możesz do nich dołączyć zostając moim Patronem lub Mecenasem
tutaj więcej informacji

 

Możesz też zarejestrować się poprzez poniższy formularz, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!