Autorzy tekstów
Poniżej list autorów bloga wraz z krótkimi opisami, w kolejności dołączenia.

Sebastian Szklarek, dr
W 2017 roku założyłem Świat Wody, bo chciałem, aby “tajemna” wiedza z publikacji naukowych mogła ujrzeć światło dzienne i przysłużyć się dbaniu o wspólne dobro jakim niewątpliwie jest woda. W 2011 roku skończyłem studia magisterskie z ochrony środowiska na Uniwersytecie Łódzkim, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska.
W tym samym roku rozpocząłem studia doktoranckie, które w 2017 roku w pierwszy dzień wiosny zakończyły się udaną obroną. Pracuję w Polskiej Akademii Nauk i zawodowo zajmuję się głównie jakością wód. Od 2013 roku byłem współautorem kilku opracowań dotyczących gospodarowania wodą w Polsce. Jestem pasjonatem i obserwatorem przyrody od wczesnego dzieciństwa. Prywatnie mąż i ojciec, amator biegania, miłośnik planszówek i “emerytowany” oszczepnik.
Wszystkie moje teksty na blogu tutaj.

Paweł Cieślar, mgr inż.
Absolwent Politechniki Śląskiej, mgr inż. w zakresie specjalizacji: Technologia Wody i Ścieków. Pracownik Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o. zatrudniony na stanowisku Specjalista ds. produkcji wody. 15 lat doświadczenia w pracy w laboratorium badania wody.
Studia podyplomowe: – Organizacja i Akredytacja Laboratoriów – Systemy Bezpieczeństwa Zaopatrzenia w Wodę.
Zaangażowany w kwestie technologii uzdatniania wód, jakości wody do spożycia oraz zarządzanie ryzykiem w dostawach wody. Pasjonat Beskidu Śląskiego, turystyki i gwary.
Wszystkie moje teksty na blogu tutaj.

Justyna Kobos, dr
Jestem absolwentką biologii na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego, w 2007 roku uzyskałam tytuł doktora nauk o Ziemi w zakresie Oceanologii na Wydziale Oceanografii i Geografii UG. Od 2003 roku pracuję w Instytucie Oceanografii WOIG UG, jako st. specjalista w Zakładzie Biotechnologii Morskiej. W pracy naukowej zajmuję się badaniem fitoplanktonu w wodach morskich i śródlądowych (ze szczególnym uwzględnieniem toksycznych gatunków). Jestem członkiem eksperckiej grupy badaczy fitoplanktonu krajów nadbałtyckich PEG HELCOM, międzynarodowej grupy badaczy dynamiki zakwitów szkodliwych glonów WGHABD ICES, Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, Polskiego Towarzystwa Fykologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego, a od stycznia b.r. zostałam przewodniczącą Oddziału Morskiego PTH.
Prywatnie jestem żoną, mamą oraz miłośniczką podróży i zumby.
Wszystkie moje teksty na blogu tutaj.
.

Jacek Zalewski
Dyrektor w RetencjaPL, wiele lat zarządzał projektami w międzynarodowej firmie inżynierskiej. Jego pasją jest gospodarka wodna i łączenie w interdyscyplinarnych inżynierskich projektach potrzeb człowieka, warunków środowiska i możliwości ekonomicznych. Mocno zaangażowany w promocję zrównoważonego podejścia do zarządzania systemami odwodnienia, zielono-niebieskiej infrastruktury i retencji. Autor wytycznych i katalogów ukierunkowanych na projektowanie miast przyjaznych dla mieszkańców i odpornych na zmiany klimatu.
Praktyk, z dwudziestoletnim doświadczeniem współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego i przedsiębiorstwami wod-kan. Z wykształcenia hydrotechnik i technolog wody i ścieków, ukończył Politechnikę Krakowską.
Wszystkie moje teksty na blogu tutaj.

Krzysztof Okrasiński, mgr inż.
Absolwent studiów ochrony środowiska i inżynierii środowiska. Specjalista w dziedzinie ocen oddziaływania na środowisko z praktyką w stosowaniu przepisów z tej dziedziny nabytą podczas pracy w organach administracji publicznej oraz w działalności konsultingowej dla przedsiębiorstw, podmiotów publicznych i organizacji branżowych. Autor dokumentacji i ekspertyz z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (w tym: raporty i prognozy OOŚ, opinie biegłego, koreferaty), które były opracowane na zlecenie podmiotów gospodarczych, administracji publicznej oraz organizacji branżowych. Powołany na funkcję eksperta w dziedzinie oceny projektów aplikujących o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej pod kątem zgodności z przepisami o ochronie środowiska.
Biegły sądowy z zakresu ochrony środowiska. Uczestnik prac towarzyszących przygotowaniu krajowych dokumentów strategicznych z dziedziny gospodarki wodnej (m.in. planów gospodarowania wodami).
Wszystkie moje teksty na blogu tutaj.

Ksymena Rosiek, dr
Naukowczyni, dydaktyczka, pracowniczka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w Katedrze Finansów Rozwoju Zrównoważonego. Jedna z inicjatorek i współzałożycieli Korporacji UEK. Na UEK ukończyła Gospodarkę i Administrację Publiczną, ale już w pracy magisterskiej zajmowała się kwestiami środowiska przyrodniczego.
Dziś specjalizuje się w kwestiach związanych z rozwojem zrównoważonym, w szczególności interesuje się ekosystemami miasta, błękitną i zielną infrastrukturą. Gospodarowanie wodami opadowymi z perspektywy ekonomicznej w dobie transformacji klimatycznej, gospodarką obiegu zamkniętego (Circular Economy) i dobrami wspólnymi.
Autorka i współautorka blisko 100 artykułów i monografii naukowych, jak również publikacji w czasopismach branżowych. Uczestnik międzynarodowych kongresów w USA, Europie, Japonii i w Ameryce Południowej. Od lat współpracuje z ośrodkami badawczymi w Japonii. Zaangażowana jako ekspert w krajowych i międzynarodowych projektach związanych z ekonomicznymi aspektami gospodarowania wodami, w tym w kontekście adaptacji do zmian klimatu. Udziela się w lokalnych ciałach doradczych.
Wszystkie moje teksty na blogu tutaj.