Strona o najcenniejszym zasobie naszej planety.

Geneza

ŚWIAT WODY to pierwszy w Polsce blog o wodzie, zasobie kluczowym do życia. 

Czemu tematyka WODY?
Ponieważ jest to podstawowych element, dzięki któremu rozwinęło się życie naszej planety. Stanowi 70% masy ciała człowiek, zajmuje 2/3 powierzchni planety. Na wodzie opiera się rolnictwo oraz wiele gałęzi przemysłu. Woda ma też liczne walory rekreacyjne i estetyczne.

Ale ile tak na prawdę wiemy o tym co się dzieje z wodą i w wodzie? Skąd się bierze zanieczyszczenie wody? Jak one trafią do wody? Jak ją z nich oczyszczać? I jakie to ma znaczenie dla człowieka i środowiska?

Woda od zawsze była cennym zasobem. Jednakże rosnąca liczba ludności oraz zanieczyszczenie wody, powodują że w nie których regionach świata jest jej za mało dla zaspokojenia podstawowych potrzeb (zjeść, napić i umyć się).

Głównymi problemami są nadmiar wody, jej niedobór lub zbytnie zanieczyszczenie wody [1]. Ich siła i skala jest zależna od danego regionu świata. Ryszard Kapuściński prorokował, że XXI wiek będzie stuleciem wojny o wodę. Mamy obecnie 2017 rok a przewidywania te już się sprawdzają. Konflikty na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz fala uchodźców jest spowodowana m.in. problemami z niedostatkiem wody.

20.04.2020 r. Minęły trzy lata od założenia bloga. Kluczowy okazał się zeszły rok, w czasie, którego liczba osób śledzących bloga wzrosłą wielokrotnie. Co dalej? Chciałby dalej pisać i edukować o wodzie. Z moich obserwacji wyniki, że mamy wiele różnych jednostek i organizacji zajmujących się tematyką wodną, ale brak jest Wodnych Mediów, które skupiały by ich wszystkich w jednym miejscu. Czy pójdę też w tym kierunku? To się jeszcze okaże, bo wszystko zależy od dostępności czasu, ale informacje o działaniach tych organizacji sukcesywnie zbieram w zakładkach “Polecane” i “Wodne Mapy”.

Aby móc poświęcać więcej czasu na edukację wodną oraz mieć lepsze narzędzia do tego, zdecydowałem się uruchomić konto na PATRONITE – portalu gdzie darowizną już od 3 zł miesięcznie można wspierać autorów blogów czy kanałów YT.

sierpień 2020  r. – załoga Świat Wody powiększyła się o Pawła. Jak specjalista od tematyki wodociągowo-kanalizacyjnej wesprze mnie w pisaniu tekstów w tej tematyce. Jednakże Paweł to też wodny pasjonat, więc tematyka pisanych przez niego tekstów będzie zapewne szersza.

%d bloggers like this: