Strona o najcenniejszym zasobie naszej planety.

W sieci do czytania

Poniżej znajdziecie listę blogów, stron i organizacji, które śledzę i polecam.

Blogi i strony związane z tematem wody w różnych stanach skupienia:

  • Glacjoblogia – W Polsce lodowce nie występują, dlatego wiedza o nich jest u nas bardzo skromna, wliczając w to studentów nauk o Ziemi (!). Z tego powodu powstała właśnie popularno-naukowa strona „Glacjoblogia” – ma zainteresować czytelnika tym niesamowitym tworem natury, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na rolę zamarzniętej wody w ziemskim systemie przyrodniczym.
  • Nauka o Klimacie – Irytuje Cię to, że nauki albo raczej para-nauki używa się do uwiarygodnienia działań public relations? Nas też! Dlatego powstał portal Nauka o Klimacie – aby aktualna wiedza o zmianach klimatu była dostępna także dla Ciebie. Mity pojawiające się w mediach obalą dla Ciebie światowej klasy naukowcy zajmujący się badaniami atmosfery.
  • Mokra robota – Świat, który opisujemy to świat lokalnych społeczności i zwykłych ludzi zagrożonych powodzią, ich lęków, potrzeb, ale przede wszystkim aktywności. Co nie znaczy, że inne światy, takie jak nieprzewidywalny świat władzy, czy wyrafinowany świat nauki nie będą się tu pojawiać równie często
  • bagna.pl – Jesteśmy stowarzyszeniem działającym w dziedzinie ochrony przyrody od 2001 roku. Oficjalnie Centrum Ochrony Mokradeł zarejestrowane zostało w roku 2002 pod nazwą Stowarzyszenie „Chrońmy Mokradła!” (w skrócie CMok). Zmiana nazwy na obecną nastąpiła w roku 2006, Stowarzyszenie nadal jednak posługuje się dawnym skrótem.
  • Nasz Bóbr – Jesteśmy stowarzyszeniem działającym na rzecz zwierząt, u którego szczególną atencją cieszą się właśnie bobry, ale pomagamy również innym dziko żyjącym zwierzętom. Współpracujemy zarówno z ośrodkami rehabilitacji jak i urzędami
  • Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki – Naszą misją jest skuteczna ochrona przyrody. Uważamy, iż w dzisiejszym świecie nie ma już miejsca na jej dewastację. Naturalne fragmenty rzek i lasów stanowią wartość samą w sobie, wciąż jednak są niszczone – często nawet wbrew ekonomii i z negatywnymi skutkami dla społeczeństwa.

  • Arktyczny Lód – blog o tematyce zgodnej z jego nazwą. Wiele fachowej wiedzy o arktycznym lodzie

  • Małe rzeki – to strona edukacyjna dotycząca ochrony przyrody. W szczególności ochrony wód. Blog Małe rzeki oraz jego odpowiednik na Facebook.com są też platformą do dyskusji na temat ochrony przyrody. Ponadto, autor interweniuje też w przypadkach niszczenia wód i prowadzi akcje citizens’ science. O Autorze:Jestem biologiem. Zawodowo zajmuję się ochroną przyrody, w szczególności wód. W ramach strony Małe rzeki staram się propagować wiedzę o ochronie przyrody. Na stronie w szczególności poruszam tematy związane z regulacją rzek i jej wpływem na środowisko naturalne, przedstawiam biologię organizmów występujących w rzekach i nie tylko. Na bieżąco przedstawiam w skrócie naukowe doniesienia dotyczące wód, czasem publikowane w specjalistycznych czasopismach naukowych, dość hermetycznych.

Blogi i strony poruszające tematykę środowiska:

  • Nauka dla Przyrody polscy naukowcy komentują działania polityków i organizacji pozarządowych dotyczące ochrony przyrody – zawsze merytorycznie, zawsze w oparciu o aktualne dane naukowe.
  • Crazy Nauka – jak sami piszą na stronie – największy blog popularnonaukowy w Polsce
  • Eko-logicznie.com – Jak piszą o sobie Paweł i Przemek Jesteśmy specjalistami z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Przemek – inżynier/naukowiec i Paweł -przedsiębiorca/ex-recykler. Postanowiliśmy założyć bloga, gdyż dociera do nas wiele nieprawdziwych przekonań panujących w świadomości ludzi z zakresu recyklingu i ekologii. Postaramy się przybliżyć Wam podstawową teorię, którą każdy powinien znać, zweryfikujemy różnego rodzaju mity, ocenimy pojawiające się co chwilę innowację, a także przedstawimy Wam cykle życia różnego rodzaju odpadów. Szczególne miejsce w naszych sercach ma plastik, z którym związani jesteśmy zawodowo – pokażemy Wam jego dobre i złe strony.
  • Plamka Mazurka – O ptakach mniejszych i większych. Wartościowe teksty połączone z przepięknymi zdjęciami.
  • Traszka Grupa Traszka nie ma charakteru formalnego – stanowimy luźny zbiór pasjonatów, wolontariuszy i organizacji. Po raz pierwszy zaczęliśmy wspólnie działać w roku 2011 przy okazji realizacji projektu „Traszka – aktywizacja i edukacja ekologiczna poprzez czynną ochronę bioróżnorodności” w poznańskiej dzielnicy Rataje. Od tamtej pory działamy nieustannie, w różnej formie: łącznie w działania Grupy Traszka przez cały ten okres było zaangażowanych kilkadziesiąt osób. Ściśle współpracujemy z organizacjami pozarządowymi i ośrodkami akademickimi (Klub Przyrodników Koło Poznańskie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz wiele innych).Jaki mamy cel? Chcemy, żeby nasze ulubione stworzenia  – płazy i gady, miały szansę przetrwać. Te pierwsze to obecnie najbardziej zagrożona wyginięciem w skali świata grupa zwierząt. Także w Polsce ich liczebność szybko spada ze względu na działalność człowieka. W ramach Grupy Traszka prowadzimy aktywną ochronę płazów, lobbujemy za uwzględnieniem ich potrzeb przez zarządców terenów, badamy je i edukujemy społeczeństwo na ich temat. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Działania.
  • Andrzej Gasiorowski –  spojrzenie prawnika na wyzwania ochrony środowiska i ekosystemu Ziemi
  • Green Projects – szeroko o wyzwaniach w ochronie środowiska
  • FOTA4CLIMATE – to inicjatywa społeczna zrzeszająca ludzi nauki, kultury, mediów, aktywistów, działaczy społecznych, przyrodników oraz ludzi biznesu.  Razem szukamy efektywnych rozwiązań dwóch problemów: globalnego ocieplenia oraz degradacji ziemskiej biosfery.
  • Eko Przewodnik – Portal o zdrowym i ekologicznym stylu życia.
  • Profesorskie GadanieBlog pod nazwą Profesorskie Gadanie (wersja zarchiwizowana na WordPressiepowstał w sierpniu 2005 roku jako element szerszego procesu dojrzewania w mojej głowie idei otwartego uniwersytetu i nauczania hybrydowego (blended learning), a także jako próba przełamania pewnych barier oraz przyswajania nowych technologii w czasie trzeciej rewolucji technologicznej. Po prostu jeszcze jedna forma komunikacji i doskonalenie nauczycielskiego warsztatu pracy. Od maja 2020 funkcjonuje fanpage na Facebooku pod nazwą “Profesorskie Gadanie“. Jest też od kilku lat kanał na You Tube. Tak jak w ekosystemie i w życiu biologicznym – żeby trwać ciągle trzeba się rodzić na nowo, powstawać w nieco zmienionej postaci i wymyślać na nowo.

Blogi o innej tematyce, które czytam w wolnych chwilach:
%d bloggers like this: