Jakość wody jest jednym z problemów, które wymagają rozwiązania. Jak to zrobić? Rozwiązań jest kilka w zależności od źródła i rodzaju zanieczyszczania. Roślinne oczyszczalnie (z ang. constructed wetlands) są jednym z uniwersalnych rozwiązań do usuwania zanieczyszczeń z wody. Stosuje się je m.in. do oczyszczania:

  • ścieków z przemysłu drzewnego, spożywczego, odzieżowego czy paliwowo-wydobywczego
  • ścieków komunalnych z pojedynczego gospodarstwa
  • ścieków komunalnych spływających z całych osiedli czy nawet miast
  • ścieków opadowych z lotnisk, ulic i innych miejskich powierzchni
  • zanieczyszczonych rzek i strumieni oraz rowów melioracyjnych [1]

Swoją uniwersalność zawdzięczają kombinacji naturalnych procesów oczyszczania, które powszechnie występują na obszarach podmokłych (bagna, mokradła, obszary zalewowe itp.). Dzięki odpowiedniej wiedzy, można stworzyć odpowiednią dla danych potrzeb roślinną oczyszczalnię.

Ich zaletą, oprócz uniwersalności, są stosunkowo niskie łączne koszty budowy i obsługi, które najbardziej widoczne są w przypadku mniejszych miejscowości. Dla przykładu australijscy naukowcy [2] obliczyli, że budowa tradycyjnej oczyszczalnia dla ścieków  produkowanych przez 3300 osób (100 m2/dobę) to koszt około 300 tys. dolarów, a roczne utrzymanie to 2 tys. Natomiast budowa roślinnej oczyszczalni ścieków to 220 tys., a roczne utrzymanie to tylko 300 dolarów. Co prawda roślinna oczyszczalnia zajmuje prawie dwukrotnie większą powierzchnię (800 m2 w porównaniu do 450 m2), ale przynosi dodatkowe korzyści, których przy tradycyjnej oczyszczalni nieuzyskany.

Roślinne oczyszczalnie są wstanie zapewnić szereg korzyści społecznych, ekonomicznych i środowiskowych:

uslugi-oczyszczalni-roslinnych

W Polsce rozwiązania tego typu są jeszcze mało popularne, ale w ostatnich latach zyskują na popularności. Stosowane są głównie jako przydomowe oczyszczalnie i jako etap oczyszczania w tradycyjnych oczyszczalniach. Ich szerokie zastosowanie w wielu regionach świata (od gorącej Afryki po śnieżną Finlandję) pozwala przypuszczać, że w Polsce będzie ich więcej.

Podobał Ci się mój artykuł? Możesz wesprzeć moją działalność darowizną i zostając moim Patronem lub Mecenasem
tutaj więcej informacji

Możesz też zarejestrować się poprzez poniższy formularz, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!