Instalacje do odzysku szarej wody najłatwiej zastosować w trakcie budowy nowych domów czy budynków. Ale czy istnieją na rynku rozwiązania, które można zastosować w istniejących mieszkaniach? Czy w ograniczonej przestrzeni bez całkowitego prucia ścian da się oszczędzić na rachunku za wodę i ścieki, dzięki wykorzystaniu wody szarej? O tym poniżej.

Ze wszystkich potencjalnych rozwiązań związanych z zagospodarowaniem szarej wody najsensowniejsze i najłatwiejsze do zastosowania w istniejących mieszkaniach jest moim zdaniem wykorzystanie wody szarej z umywalki do spłukiwania toalety. Udało mi się też znaleźć kilka rozwiązań odpowiadających tej potrzebie, ale na rynku polskim nie było to łatwe. Poniżej opisuję trzy produkty, które znalazłem, a na końcu jest zestawienie je porównujące wraz z analizą ekonomiczną.

Pierwsze rozwiązanie na jakie trafiłem:

System do magazynowania i odzysku szarej wody Aqus to rozwiązanie umożliwiające dwukrotne wykorzystanie wody – do mycia rąk i spłukiwania toalet. Zbiornik zamontowany pod umywalką pozwala na automatyczne odprowadzenie szarej wody powstałej na skutek mycia rąk, do spłuczki. Ta innowacyjna technologia jest zarazem prosta i szybka w montażu, a podwójne wykorzystanie wody generuje oszczędności eksploatacyjne i korzyści dla środowiska.

156_30
System do magazynowania i odzysku szarej wody Aqus

Zbiornik na wodę szarą powinien zmieścić się w każdej łazience. Prosty system powinien zapewnić niezawodność urządzenia. Zajmuje trochę miejsca, ale można zastosować do posiadanej umywalki i toalety, o ile długość rurki będzie wystarczająca. Schemat działania widać poniżej. W urządzeniu mamy filtr do usuwania zanieczyszczeń stałych jak np. włosy oraz tabletki dezynfekujące na bazie chloru (niestety). Zbiornik (4) mieści 21 litrów wody, która do spłuczki transportowana jest za pomocą 12V pompki. W spłuczce woda szara (80%) mieszana jest z wodą czystą (20%). Koszt urządzenia ze strony producenta 3 700 zł.

Niestety nie udało mi się uzyskać więcej informacji, ponieważ polski dystrybutor (chyba już zamknęli działalność) oraz zagraniczny producent do tej pory nie odpowiedzieli na moje maile i telefony.

szara_woda1
Schemat systemu AQUS

Kolejne wersja instalacji to system firmy Roca – W+W – umywalka zintegrowana z miska wc podwieszana. Ta sama zasada działania, ale trzeba wymienić jednocześnie umywalkę i toaletę. W ofercie możemy przeczytać, że:

Pozwala ona na zredukowanie jej poboru nawet do 25% w porównaniu ze standardową toaletą dual flush (3/6 litry). Zużytą w umywalce wodę wykorzystuje się do napełnienia zbiornika wc w toalecie. System podwójnego oczyszczania, w który wyposażono urządzenie, eliminuje nieprzyjemne zapachy oraz bakterie znajdujące się w wodzie, zapewniając mu w ten sposób doskonałą jakość.

Też potrzebuje trochę dodatkowej, nadprogramowej przestrzeni, ale estetyka rozwiązania jest całkiem przyjemna dla oka. Niestety takie cudo to koszt między 12 500 zł a 15 000 zł. Podobnie jak poprzednie rozwiązanie posiada filtr mechaniczny i zbiornik na chlor do dezynfekcji. Na stronach sklepów produkt niedostępny. Od jednego ze sprzedawców dowiedziałem się, że nie sprzedał ani jednego produktu, a firma ROCA wycofała go oferty.

Roca – W+W – umywalka zintegrowana z miska wc podwieszana

Ostatnie rozwiązanie to znaleziona na Amazonie nakładka na zbiornik z wodą do WC. Sink Twice można dopasować do zbiorników 16.8″ lub mniejszych, a do większy po dokupieniu odpowiednich elementów rozszerzających. W tym urządzeniu nie ma żadnych dodatkowych filtrów poza widoczną na zdjęciu kratką. Nie ma też tabletek dezynfekujących. Jest jeszcze inna stylistyka takiej nakładki, ale cenowo obie są w okolicach 370 zł (z przesyłką). Problemem w tym rozwiązaniu jest wygoda stosowania, dopasowanie do posiadanej spłuczki oraz zanieczyszczenia, które w zbyt długo stagnującej wodzie będą powodować nieprzyjemny zapach i rozwój mikroorganizmów.

Jak chcecie zaryzykować zakup przez Amazona (nie mam doświadczenia jak zwroty działają) to kwota nie jest aż tak duża, a zakup zwraca się najszybciej – link znajdziecie na końcu wpisu.

Sink Twice for tanks 16.8" or smaller (measured with lid off), but expandable to 21" with expander kit sold separately
Sink Twice do zbiorników 16.8″ lub mniejszych

EDIT1:

Udało mi się odwiedzić Castoramę i sprawdzić dostępny u nich produkt Kompakt WC GoodHome. Jest on podobny do systemu Sink Twice z tą różnicą, że od razu kupujemy umywalkę z sedesem, dzięki czemu nie martwimy się dopasowaniem nakładki. Ma to oczywiście swoje konsekwencje w wyższej cenie.

I na koniec obiecane porównanie produktów wraz z analiza ekonomiczną. Cena litra wody wraz z odprowadzeniem ścieku, wartości minimalne i maksymalne w kraju, przed ostatnimi zmianami taryf.

EDIT2: początkowo założyłem maksymalnie 100% oszczędności wody dla systemu Sink Twice, ale taka maksymalna oszczędność jest mało realna, więc wprowadziłem korektę – przyjąłem tą samą wartość co dla ROCA.

szara_woda2

Podobał Ci się mój artykuł? Możesz wesprzeć moją działalność darowizną i zostając moim Patronem lub Mecenasem
tutaj więcej informacji

Możesz też zarejestrować się poprzez poniższy formularz, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!

Więcej informacji o systemach: