W 2019 roku wielu z Was pomogło mi w tworzeniu mapy apeli o ograniczenie zużycia wody wodociągowej, ale nie ja jeden tworzę Wodne Mapy. Postanowiłem to zebrać wszystko w jednym miejscu. Jeśli wiecie o jakieś mapie, a nie ma jej na liście poniżej to dajcie znać.
- MAPA PRZEGRÓD NA RZEKACH – w ramach międzynarodowego projektu AMBER (tutaj o projekcie) stworzona aplikację przy pomocy której możemy pomóc stworzyć światową mapę barier. Więcej o aplikacji tutaj.
- MAPA SIEDLISK BOBROWYCH – tworzona przez Stowarzyszenie Nasz Bóbr. Wystarczy wypełnić formularz – najlepiej zrobić zdjęcia wcześniej. Szczegóły tutaj.
-
SZUKAMY RAKÓW! – Sprawa jest prosta. Rejestrujemy aparatami wszelkie ślady obecności raków jak ich szczątki, wylinki żywe lub martwe osobniki. Zebrane dane pozwolą na opracowanie aktualnego rozmieszczenia raków w Polsce, które nadal jest słabo poznane. Od ostatniej większej inwentaryzacji raków minęło ponad pół wieku. Od tego czasu znacznie zmieniła się sytuacja występujących w Polsce raków, głównie ich rozmieszczenie. Szczegóły na blogu Małe rzeki.
- MAPA MIEJSC SPRZYJAJĄCYCH RETENCJI – tworzona przez Fundację Sendzimira, która realizuje różnorodne instalacje bazujące na rozwiązaniach opartych na przyrodzie (ang. nature-based solutions) sprzyjające zwiększaniu retencji krajobrazowej (ogrody deszczowe, niecki retencyjne, ronda infiltrujące, łąki kwietne, wysepki oczyszczające wodę itp.). Większość robią w formie warsztatowej, angażując mieszkańców, szkoły, przedszkola itp. Wszystkie ich realizacje umieszczane są na Mapie miejsc sprzyjających retencji.
- ZIELONE ŚCIANY I DACHY – mapa tworzona przez Polskie Stowarzyszenie Dachów Zielonych na której pokazywane są tylko realizacje członków stowarzyszenia