Intensywne opady w obszarach miast często prowadzą do lokalnych podtopień. Jest to spowodowane uszczelnieniem powierzchni (drogi, chodniki, dachy), z których opady odprowadzane są do kanalizacji. Przy intensywnych opadach sieć kanalizacyjna nie jest w stanie przyjąć takich ilości wody (lub studzienki zapychają się śmieciami), co skutkuje podtopieniami. Problem można rozwiązać poprzez retencję wody na każdej możliwej powierzchni – w tym także małej retencji w postaci trawników, małych oczek, zagłębień terenu, małych zielonych dachów i wielu innych.

W Polsce większość trawników znajduje się powyżej poziomu ulicy czy chodnika. A jeśli są na tym samym poziomie to i tak oddzielone są wysokim krawężnikiem. Zmiany najłatwiej wprowadzić przy okazji większych inwestycji remontu całych ulic, jednakże przykłady wielu inwestycji pokazują, że daleko nam jeszcze do podejścia prezentowanego chociażby w Danii, gdzie głównym powodem inwestycji jest właśnie retencja wody.

Poniżej galeria prezentująca rozwiązania z Aarhus i z Kopenhagi.

P1230037
Obniżony obszar trawnika oraz rozszczelniony krawężnik
P1230038
Studnia chłonna zwiększająca pojemność retencyjną trawnika
P1230042
Mała retencja nawet na wąskim pasie trawnika
P1230190
Oczko wodne zbierające wodę z dachu budynku (świeżo wybudowane)
P1230279
Zielony (rozchodnikowy) dach na wiacie śmietnikowej lub rowerowej

Podobał Ci się mój artykuł? Możesz wesprzeć moją działalność darowizną i zostając moim Patronem lub Mecenasem
tutaj więcej informacji

Możesz też zarejestrować się poprzez poniższy formularz, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!