Zielone dachy są jednym z narzędzi, które mogą ograniczyć podtopienia w miastach po intensywnych i/lub długotrwałych opadach deszczu. Ich potencjał przestawię na przykładzie Łodzi.

Centrum miasta jest odwadnianie przez kanalizację ogólnospławną, czyli taką z której ścieki z naszych mieszkań i miejsc pracy mieszają się ze ściekami opadowymi i ta mieszanina trafia do oczyszczalni ścieków. Ewentualnie jak ścieków jest za dużo to ich mieszanina specjalnymi przelewami trafia do kanalizacji deszczowej, z której ścieki trafiają bezpośrednio do rzek (często w ogóle nieoczyszczone).

Obszar Łodzi objęty kanalizacją ogólnospławną to 42,68 km (15% powierzchni miasta – głównie Śródmieście). W analizowanym obszarze wskazano potencjalne powierzchnie dachów do zazielenienia w 5 kategoriach: wiaty przystankowe (kolor zielony), stacje benzynowe (czerwony), budynki przemysłowe (żółty), centra handlowe (niebieski) oraz bloki mieszkalne (brązowy). Łączna powierzchnia zaproponowanych dachów to 1,82 km (czyli około 4% powierzchni terenu objętego kanalizacją ogólnospławną).

ldzo-zielone-dachy
Obszar kanalizacji ogólnospławnej (kolor biały) w Łodzi z zaznaczonymi potencjalnymi powierzchniami pod budowę zielonych dachów

Potencjalna powierzchnia zielonych dachów niby niewielka, ale ilość zretencjonowanej wody jest dość znacząca z dwóch powodów:

  1. Ograniczenie przelewania się nadmiaru mieszaniny ścieków bezpośrednio do rzek.
  2. Zwiększenie efektywności pracy miejskiej oczyszczalni ścieków.

Odnosząc się do drugiego zagadnienia. Badania naukowe wskazują, że opad poniżej 10 mm (10 litrów) powinien zostać w całości zretencjonowany przez zielony dach [1]. Jeśli odniesiemy to do powierzchni wytypowanych dachów to we wskazanym obszarze zatrzymają one do 1,87 mln m3 (czyli około 749 basenów olimpijskich). Patrząc na opad zatrzymany przez dachy z poszczególnych kategorii widzimy, że same dachy terenów przemysłowych są wstanie zatrzymać objętość wody, której oczyszczalnia ścieków w Łodzi nie jest wstanie oczyścić w pełnym procesie, bez zastosowania dodatkowych rozwiązań (jak np. chwilowe przetrzymanie ścieków przed wlotem do oczyszczalni). O pozostałych grupach nie będę się rozpisywał, gdyż poniższy rysunek dobrze podsumowuje uzyskane wyniki.

retencja-zd
Objętość wody retencjonowania przez zielone dachy przy opadzie < 10 mm

A co się dzieje przy większych opadach? W zależności od wielkości opadu zielone dachy mogłyby zretencjonować od 48% do 88% jego objętości [2]. W naszych polskich warunkach opady rzędu około 30 mm to opady nawalne w czasie burz lub  długi ciągły opad deszczu. Ilość wody zatrzymana przy wyższych opadach wielokrotnie przewyższa zdolność wstępnego mechanicznego oczyszczania ścieków. Szczegóły poniżej.

retencja-zd2.jpg

Retencja wody opadowej to jedna w hydrologicznych zalet zielonych dachów. Drugą ważną w kontekście oczyszczania ścieków jest opóźnienie odpływu opadu z dachu w porównaniu do dachu tradycyjnego – czyli prowadzi to do spłaszczenia fali wezbrania ścieków w kanalizacji (która z powodu miejskiej zabudowy często wygląda jak fala opisana we wcześniejszym wpisie fala dla rzek) . Dzięki czemu oczyszczalnia nie dostaje w krótkim czasie całej objętości deszczu wymieszanego ze ściekami – najpierw do kanalizacji trafia woda z ulic, a po czasie nadmiar wody z zielonych dachów.

Podobał Ci się mój artykuł? Możesz wesprzeć moją działalność darowizną i zostając moim Patronem lub Mecenasem
tutaj więcej informacji

Możesz też zarejestrować się poprzez poniższy formularz, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!

 


Przedstawione wyniki na podstawie wystąpienia konferencyjnego
Sebastian Szklarek, Małgorzata Stolarska „Ocena potencjału zielonych dachów w retencji wód opadowych na przykładzie Łodzi” 23-24 IV 2012, Łódź. VII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa – Wody opadowe – aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne.