Inteligentne miast (z ang. smart cities) to pierwszy temat podjęty przez Komentariat – nowe dziecko fundacji Ambitna Polska, w której działalność zaangażowałem się w zeszłym roku.

Komentariat to podcast fundacji Ambitna Polska. Rozmawiamy o polityce, kulturze i społeczeństwie. Prosząc o komentarz, prosimy o coś więcej niż opinię.

Pierwszego podcastu możecie posłuchać poniżej.

Jak idea inteligentnych miast przekłada się na aspekt wody. Zgodnie z tym o czym mówili powyżej koledzy – pierwsze co przyszło mi do głowy to radiowy odczyt wodomierzy, które instalowanych w ostatnich latach w blokach na łódzkim osiedlu, na którym mieszkam. Koniec z uciążliwym umawianiem się z tzw. odczytywaczami. Ale czy istnieją jeszcze inne rozwiązania z zakresu inteligentnych miast dotyczące wody? Istnieją, ponieważ jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez Gillan Taddune, CEO firmy Banyan Water (całość tutaj)

Inteligentna woda” to jeden z sześciu elementów definiujących inteligentne miasto (pozostałe obejmują energię, mobilność, budynki, usługi publiczne i integrację). Inteligentna woda ogólnie odnosi się do holistycznego podejścia do zarządzania tym bezcennym zasobem i systemów infrastruktury otaczających jego pozyskiwanie, przetwarzanie i dostarczanie. Dzięki rozpoznawaniu anomalii w modelach konsumpcji zarówno dla przedsiębiorstw dostarczających wodę, jak i indywidualnych gospodarstw domowych, miasta mogą optymalizować i eliminować marnowanie wody i koszty dostawy. Wysokie zapotrzebowanie na energię w miejskich sieciach uzdatniania i dostarczania wody jest często niedocenione, co oznacza, że ​​poprawa wydajności operacyjnej dzięki danym, które można wykonać, zredukuje emisję gazów cieplarnianych i jednocześnie obniży koszty.”

W zależności od charakteru i lokalizacji danego miasta, są one mniej lub bardziej oczywiste, ale jest też kilka uniwersalnych dla wszystkich miast. Oczywiście zaintrygowany powyższą rozmową zacząłem szukać informacji jak z tematem wody radzi sobie Singapur. I okazuje się, że także w aspekcie cennej wody ma kilka smart rozwiązań.

Uniwersalne rozwiązania z Singapuru do stosowania we wszystkich miastach świata:

1. Straty wody w sieci wodociągowej – aby im zapobiec zainstalowano sieć czujników przesyłających dane o nieprawidłowościach ciśnienia i innych kluczowych czynnikach, do oprogramowania analitycznego dostarczanego przez lokalną firmę monitorującą wodę, a informacje te są następnie przesyłane do centralnego centrum dowodzenia za pomocą wiadomości tekstowych i aplikacji. Takie podejście powoduje, że Singapur ma straty wody w sieci na poziomie 4,6% – jeden z najniższych poziomów na świecie. Dla porównania Wielka Brytania, która jako kraj przoduje w ograniczaniu strat wody w sieci wodociągowej, ma straty na poziomie 20,7%. (źródło tutaj)

2. Oszczędzanie wody przez indywidualnych użytkowników – bezpieczeństwo wodne to nie tylko ograniczanie strat, ale i oszczędne korzystanie z zasobu. I na tym polu Singapur też ma smart rozwiązanie. Oprócz standardowej edukacji, lokalny operator uruchomił aplikację zużycia wody, która pomaga kontrolować zużycie wody w gospodarstwie domowym, aby znaleźć urządzenia najbardziej wodochłonne i podpowiedzieć, jak ograniczyć w nich ilość zużywanej wody, co przynosi korzyść społeczeństwu i środowisku, a także ekonomiczną dla danego gospodarstwa, poprzez obniżenie rachunku.
Pamiętając historię jednego ze znajomych, jak to na osiedlu domków pojawiał się basen za basenem, bo nie mogę być gorszy od sąsiada szczególnie podoba mi się w tej aplikacji jedna funkcja. A mianowicie to, że użytkownicy mogą zobaczyć, ile wody zużywają w porównaniu z sąsiadami.

Inne światowe rozwiązania dotyczą takich obszarów jak:

  • Monitoring i prognozowanie w czasie rzeczywistym opadów i poziomu wody w rzekach i zbiornikach, aby zapobiegać i ograniczać skutki powodzi.
  • Monitorowanie w czasie rzeczywistym parametrów jakości wody, nie tylko wodociągowej, ale i wód powierzchniowych.
  • Najnowsze rozwiązania usprawniają cały proces miejskiego obiegu wody – od poboru wody i zapewnienia jej odpowiedniej jakości, po dystrybucję i zbieranie ścieków, a kończąc na kontroli procesów oczyszczania ścieków.

A czy Wy drodzy czytelnicy znacie jakie Smart Water rozwiązania? Najchętniej dowiedziałbym się o jakiś stosowanych w naszym kraju, ale doświadczenia i wdrożenia zagraniczne też mnie interesują. Piszcie w komentarzach z czym się spotkaliście lub o czym czytaliście.

Podobał Ci się mój artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!

 


źródło zdjęcia: http://www.smartcitiesoftomorrow.com/tag/water/