Szukanie książki popularnonaukowej poruszającej tematykę wody w środowisku to jak szukanie igły w stogu siana. Wyszukiwarki internetowych księgarni trochę ułatwiają poszukiwania, ale i tak po wpisaniu hasła “woda” w pierwszej trójce najliczniejszych pozycji znalazły się książki dla dzieci (głównie kolorowanki), powieści z wodą w tytule oraz książki zdrowotnych właściwościach wody. Na szczęście po przejrzeniu 200 pozycji udało się znaleźć kilka, które postanowiłem przeczytać i podzielić się z Wami opinią. Pierwszą z nich jest “Książka o wodzie” Aleksandry Kardaś z Nauka o Klimacie.

Pierwsze co mnie zachwyciło to prostota tytułu. Bo przecież to jest właśnie książka o wodzie. Tytuł bez żadnych udziwnień, ukrytych znaczeń. Krótko, zwięźle i na temat – i tym właśnie stwierdzeniem można też opisać treść książki. Z jednej strony tytuł adekwatny do treści, ale z drugiej pozostawia pewien cień tajemnicy. Wiadomo, że o wodzie ale w jakim aspekcie? Odpowiedzi można szukać w biografii autorki. Fizyczka atmosfery, współredaktorka portalu Nauka o klimacie (jeśli jeszcze nie znacie to polecam) i współautorka książki o tym samym tytule (recenzja już niedługo). Zatem można się spodziewać, że treść “Książki o wodzie” dotyczyć będzie jej związków z klimatem. Ale zaraz, zaraz, przecież jak mówimy o zmianach klimatu to obok zaraz pojawiają się gazy cieplarniane. Jaka jest w tym wszystkim rola wody?

Nasza planeta nazywana jest też błękitną. W sumie nic dziwnego, przecież prawie 3/4 naszej planety to oceany. Więc może jednak woda odgrywa jakąś rolę dla klimatu.  Właściwości fizyczne wody do dziś są ciekawym zagadnieniem, a woda posiada wiele intrygujących właściwości. Jako jedyna substancja występuje naturalnie na planecie w trzech stanach skupienia. Bez niej życie na Ziemi wyglądałoby zupełnie inaczej, o ile by w ogóle istniało. Niby zamarza w temperaturze 0°C, ale jak zgłębimy temat to dowiemy się, że proces zamarzania w zależności od innych czynników zachodzi już w zakresie 0-4°C, a słona woda nie zamarza przy niewielkich ujemnych temperaturach. To samo po drugiej stronie termometru. Przy 100°C mamy wrzenie wody, gdy bardzo szybko przechodzi ze stanu ciekłego w gazowy, ale parowanie zachodzi już przy niewielkich dodatnich temperaturach. Zmieniając stany skupienia woda krąży między atmosferą, litosferą i biosferą wpływając na wiele procesów w tych sferach jak i w swojej hydrosferze. To jak krąży między nimi możemy zobaczyć na rysunkach cyklu hydrologicznego i dla wielu to może być wystarczająca wiedza. Jednak jeśli szukasz drogi Czytelniku czegoś więcej to “Książka o wodzie” jest idealnym rozszerzeniem i rozwinięciem popularnych rysunków obiegu wody.

Można by się spodziewać, że skoro autorka jest fizyczką atmosfery to treść będzie przekazana językiem fizyków, przedmiotu którego niektórych działów do tej pory nie potrafię dobrze zrozumieć, pomimo, że matematykę ogarniam na dość dobrym poziomie. W dodatku autorka jest naukowcem. Zatem mamy mieszankę niemalże wybuchową – tajemne słownictwo naukowców połączone z czarną magią fizyki. Na szczęście autorka oszczędziła nam bólów głowy i godzin poszukiwań wyjaśnień używanych w tekście terminów. Nie ma ich w książce, aż tak dużo, a jak już się pojawią to są przekładane na prosty język i dobrze je obrazujące porównania. Ponadto Autorka zagląda w przeszłość podając przykłady jak fizyka wody była wykorzystywana w przeszłości przez naszych przodków w rozwoju cywilizacji.

Każdy kto przeczyta tą książkę znacząco poszerzy swoją wiedzę o wodzie. Czytając ją wiele rzeczy sobie odświeżyłem w pamięci, a wielu nowych także się nauczyłem. Polecam ją wszystkim, którym same schematy obiegu wody nie wystarczą i chcieliby wiedzieć więcej. Książka jest dobrym pomostem prowadzącym nas do zgłębiania fascynującego świata wody.

Jeśli spodobała Wam się moja recenzja i zachęciła Was do zakupu książki, zróbcie to poprzez stronę z tego linku. Na portalu ceneo możecie wyszukać najkorzystniejszą kombinację ceny i kosztów transportu, a ja dzięki temu dostaję drobne kwoty, z których będę mógł zakupić i zrecenzować kolejne książki oraz za które mogę dalej rozwijać bloga.

Zdjęcie wykonane przez Panią Anię Wojszel, która otrzymała ode mnie recenzowaną książkę za dużą pomoc w początkowy okresie tworzenia mapy  Ograniczenia w korzystaniu z wody wodociągowej 2019.

Polecam odwiedzi stronę Pani Ani – Ania Wojszel Artystyczna Ekologia, która robi nie tylko piękne zdjęcia.

Podobał Ci się mój artykuł? Możesz wesprzeć moją działalność darowizną i zostając moim Patronem lub Mecenasem
tutaj więcej informacji

Możesz też zarejestrować się poprzez poniższy formularz, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!