Kolejne podsumowanie miesiąca zacznę od powiedzenia, tegoroczny luty w Polsce to raczej jego pierwsza część: “Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma.”

Polska

Gmina Postomino cierpi z nadmiaru wody na polach. Większa ilość opadów i ciężka ziemia utrudniająca infiltrację powodują, ze woda stoi na polach. Więcej tutaj.

W miastach najczęściej widać nadmiar wody po intensywnych opadach, ale działania związane z retencją to także przeciwdziałanie suszy. Gdańsk jest jednym z miast na którym powinniśmy się wzorować – więcej tutaj

W maju zakończą się prace nad budową zbiornika retencyjnego Racibórz Dolny. Prace pochłonęły prawie 2 mld zł. Więcej tutaj.

Legnica dołącza do grona miast, które chcą stać się retencyjną gąbką – więcej tutaj.

Zagrożenie powodziowe to nie tylko wezbrania na rzekach spowodowane opadami. To także powodzie sztormowe. Z powodu silnych wiatrów w lutym kilkukrotnie wzrastały poziomy wód w przymorskich odcinkach rzek. Więcej tutaj. Pod koniec miesiąca zagrożenie wciąż aktualne. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Żuławach i na Zalewie Wiślanym wciąż przewidywane są wzrosty poziomów do stanów ostrzegawczych i powyżej. Więcej tutaj.

Stosowanie wody z odzysku do nawadniania upraw? W Polsce opinie są podzielone, a w UE trwają prace nad ogólnymi wytycznymi. Kilka państw już stosuje oczyszczone ścieki do podlewania upraw. Więcej tutaj.

Wielkopolscy leśnicy w setną rocznicę urodzin Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu życzą sobie tylko większych opadów. “Susza to największy problem z którym się mierzymy. Stres klimatyczny, który przeżywają drzewa, mała ilość opadów, brak wody – to spędza nam sen z powiek” – więcej tutaj. A tymczasem Nadleśnictwo Henryków chwali się rozwiązaniami, które zatrzymują wodę z powodzi na czas suszy. Współcześnie wciąż zbyt często z namiarem wody “walczy się” za pomocą wałów. Tymczasem wysoką wodę można próbować zagospodarować, pozwalając jej rozlać się w miejscu, gdzie nie wyrządzi ona szkód ludziom. Tak zrobiło Nadleśnictwo Henryków, odtwarzając historyczny kompleks polderów zalewowych w leśnictwie Krzywina. Więcej wraz ze zdjęciami tutaj.

Najwyższa Izba Kontroli zaplanowała w tym roku m.in. weryfikację skuteczności zapobiegania niedoborom wody w rolnictwie – więcej tutaj.

2 lutego Światowy Dzień Mokradeł – z tej okazji kilka dobrych merytorycznych artykułów się pojawiło – tutaj do czytania i tutaj do słuchania.

Zagrożenie suszą w sezonie? Ten temat nadal dominował w mediach. Sam Minister zapowiedział suszę 50 lecia, chociaż później pojawiły się sprostowania, że chodziło o najsuchszy styczeń ostatnich lata. Minister zapowiedział też przeznaczenie 400 mln na zwiększenie retencji. O tym w next.gazeta.pl, w którym zacytowano moje słowa z wcześniejszego wywiadu 😉 Ciekawe artykuły w tym temacie ukazały się też na stronach farmer oraz sadyogrody.

Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dotację na inwestycję w nawadnianie gospodarstw. Wnioski można składać od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 roku. Wsparciem mogą zostać objęte trzy kategorie inwestycji: ulepszające już istniejące instalacje nawadniające, powiększające obszar nawadniania i jednocześnie powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje. Rolnicy mogą sfinansować z tego programu m.in. budowę studni i zbiorników oraz zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem. Z portalu Teraz Środowisko, a więcej szczegółów na stronach Agencji.

PKP Intersity do 2023 bez pociągów zrzucających ścieki na tory. Więcej tutaj.

Budowa nowych ujęć wody, modernizacje i rozbudowy stacji uzdatniania wody w Boruszowicach, w Michałowie, w Muszynie, w Zielonej Górze,

Budowa lub rozbudowa oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa kanalizacji ściekowej: w Białobrzegach, w Michałowie, w Bytomiu, w Wolbromie, w Borkach, w Daleszycach, w Muszynie, w Maciejowicach, w gminie Kościan, w gminie Dobra, w Głogówku, w Złotoryi, w Proszowicach, w gminie Rzepin, w Międzyzdrojach; w Strzelcach Opolskich, w Kowalowie, w Słupi. w gminie Limanowa, w gminie Pawłów, w powiecie żyrardowskim 53 mln zł w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, Gostynin, Bodzanów, Rościszewo, Brudzeń Duży, Mochowo i Bulkowo to sześć spośród 45 mazowieckich gmin, które otrzymają unijne wsparcie na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Na ten cel przeznaczono przeszło 5,5 miliona złotych; w Bydgoszczy, w gminie Łuków, w Zielonej Górze, w Warszawie,

Pół roku po awarii kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni Czajka. Są pierwsze ustalenia WIOŚ – więcej tutaj. A przerzucania się wynikami analiz pomiędzy Mazowieckim Inspektoratem Środowiska, a miejskimi wodociągami ciąg dalszy możecie przeczytać tutaj.

Trwa śledztwo w sprawie zanieczyszczenia wody rzeki Małej Słupiny, do której wpływy zanieczyszczenia z gminnej oczyszczalni ścieków w Przodkowie. Jak się okazuje, ten proceder trwa nadal. Do akwenu znów płyną ścieki, a do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku wpłynęło już trzecie zawiadomienie w tej sprawie. Więcej tutaj.

I teraz przykład szybkiego działania mediów – byle być pierwszym i klikalność się zgadzała. Sam ledwo nadążałem śledzić doniesienia w tej sprawie. W ciągu dwóch tygodniu oczyszczalnie zamykano, otwierano, zamykano, ale to było takie pół zamknięcie…
WIOŚ chce zamknięcia oczyszczalni ścieków w Wierzbicy. Powodem takiej decyzji jest zanieczyszczenie rzeki Szabasówki. Kilka dni później wójt wyjaśniał, że przyczyną były nielegalne podpięcia przyczyną zanieczyszczenia – więcej tutaj. WIOŚ i tak zamkną oczyszczalnię (więcej tutaj). Zamknięcie oczyszczalni ścieków, nie oznacza, że ścieki nie będą oczyszczane i będą dalej zanieczyszczać rzekę (więcej tutaj). Wznowienie pracy możliwe po kolejnych badaniach (więcej tutaj). Po 9 dniach ograniczenia pracy oczyszczalni, wznowioną ja w pełnym zakresie (więcej tutaj). Śledztwo nad przyczyną zanieczyszczenia rzeki w toku.

Zmiany klimatu niosą ze sobą intensyfikację zjawiska ekstremalnych, a to pociąga za sobą większą liczbę interwencji straży pożarnej. Liczba interwencji strażaków w powiecie oświęcimskim wyniosła w ub. roku blisko 2280. To rekord pod tym względem. Z reguły we wcześniejszych latach strażacy wyjeżdżali do różnego rodzaju zdarzeń w granicach 1600 – 1700 razy – więcej tutaj.

Temat na pograniczu Polski i świata. Europejska Agencja Środowiska opublikowała mapy pokazujące przyszłe trendy ekstremalnych zjawisk w Europie: powodzie, susze, nawalne opady i pożary. Więcej tutaj (pl) i tutaj(eng).


Przygotowanie tego zestawienia oraz innych tekstów na blogu oraz materiałów edukacyjnych w mediach społecznościowych wymagają wielogodzinnej pracy. Prowadzoną przeze mnie wodną edukację możecie wesprzeć już od 3 zł miesięcznie na stronie patronite.pl/ŚwiatWody.


 

Świat

W połowie lutego mieliśmy zdumiewające zjawisko dwóch ogromnych cyklonów. Niektóre media porównywały je do niżów z filmu Pojutrze, ale do kompletu brakowało trzeciego. O efektach Atlantyckiego przeczytacie w dalszej części.

“Pojutrze? Nie, ale w tej chwili mamy do czynienia z dwoma imponującymi cyklonami tropikalnymi – jeden nad północnym Pacyfikiem, a drugi nad północnym Atlantykiem”

1_v1.jpg-nggid0515017-ngg0dyn-900x600x100-00f0w010c010r110f110r010t010
źródło: Severe Weather Europe

Europa

 • Orkan Ciara spowodował spowodował powódź w Wielkiej Brytanii. (Więcej tutaj) oraz falę powodziową w Hamburgu w Niemczech (więcej tutaj). Tydzień później przyszedł czas na kolejny Denis, który przyniósł ekstremalnie wysokie opady w UK (zdjęcia tutaj) i Francji. Największe opady odnotowano w Walii. W jednej z miejscowości w ciągu 48 godzin spadło 157,6 litra wody na metr kwadratowy (26% średniorocznego opadu w Polsce i 13% średniorocznego opadu w UK) (więcej tutaj i tutaj). Były miesięczne opady deszczu w dwie doby (więcej tutaj). Denis był związany z rozległym niżem, który jeden z moich znajomych meteorologów opisał następująco:
  “Ostatni niż był naprawdę gigantyczny. Zarówno jeśli chodzi o wartości ciśnienia, które w pewnym momencie w centrum niżu spadło poniżej 920 hPa, jak i prędkości wiatru, która na Islandii w porywach przekroczyła 240 km/h. Nas nie dotknął tak mocno, jak północno – zachodnią Europe, bo został nieco przyblokowany przez wyż znad Ukrainy. O potędze niżu może też świadczyć front atmosferyczny, który mu towarzyszył. Długość samego tylko frontu chłodnego wynosiła w pewnym momencie 9 tysięcy kilometrów. Rozciągał się on od Finlandii aż po Florydę.”

  Obraz może zawierać: woda, na zewnątrz i przyroda
  z profilu FB
 • W Wielkiej Brytanii grunty rolne są obecnie w znacznym stopniu pod wodą. W ciągu ostatnich dwóch tygodni pola zostały zalane w wyniku dwóch burz z ulewnym deszczem i to po bardzo mokrej zimie. Duńscy rolnicy również mają problemy ze zbyt dużą ilością deszczu. Więcej tutaj.
 • Mieszkańcy miast wzdłuż rzeki Severn z ostrzeżeniem: “Przygotujcie się na 10 dni powodzi”. Więcej tutaj. A pod koniec miesiąc w kierunku wysp Brytyjskich zbliża się kolejny sztorm Jorg, który może przynieść kolejne wysokie opady. Powodzie nie opuszczą wysp tak szybko. Więcej tutaj.

Ameryka Północna i Środkowa

 • USA – Śnieżyce, powodzie i susze. Atak zimy w Kolorado. Spadło tam do 20 cm śniegu, termometry pokazują kilkanaście stopni poniżej zera. Przez złe warunki pogodowe odwołano wiele lotów. Z kolei mieszkańcy Oregonu walczą z powodziami. Więcej tutaj.
 • Powódź w Kanadzie. Ta jest jednak inna od ostatnich. Dlatego, że Vancouver leży na równoleżniku 50 st N. O tej porze roku to dość niebywałe zjawisko. Więcej tutaj
 • Intensywne opady deszczu w stanie Missisipi spowodowały przepełnienie zbiornika retencyjnego Ross Barnett. Okoliczne tereny zostały zalane. Woda szybko nie opadnie, ponieważ prognozowane są kolejne porcje deszczu. Więcej tutaj

 • Powódź na rzece Tennessee w hrabstwie Hardin w amerykańskim stanie Tennessee w dniu 18 lutego. Film tutaj 
 • Czerwony alert suszy dla Belize, Gwatemali, Hondurasu, Meksyku, Nikaragui. Trwa już od 521 dni. Susza rolnicza objęła swoim zasięgiem 113247 km2. Więcej tutaj

Antarktyda.

 • Naukowcy podnoszą alarm z powodu ciepłej wody oceanu pod lodowcem “Doomsday Gletscher” na Antarktydzie.” Cieplejsze wody w tej części świata, tak odlegle jak się może wydawać, powinny służyć jako ostrzeżenie dla nas wszystkich o potencjalnych dramatycznych wydarzeniach na planecie spowodowanych zmianami klimatycznymi.”Badanie przeprowadzone przez brytyjskich i amerykańskich naukowców ujawniło, że ogromna warstwa lodu znana jako “lodowiec zagłady” topi się szybciej niż wcześniej uważano – przybliżając świat do ewentualnego podniesienia się poziomu morza o ponad 3 metry – więcej tutaj
 • Rekord ciepła na Antarktydzie – najwyższa temperatura w historii pomiarów – więcej tutaj. Kilka dni później, 11 lutego, od lodowca Pine Island oderwała się wielka góra lodowa. Więcej we wpisie z Glacjoblogiatutaj.

Afryka.

 • Tak ogromne opady w Rwandzie są zjawiskiem niespotykanym o tej porze roku. Więcej tutaj.

Australia i Oceania

 • Błyskawiczna powódź w Nowej Zelandii. W wyniku powodzi błyskawicznych setki osób utknęły na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii. Wśród nich są turyści. Pomocy potrzebowało prawie 400 osób. Poziom wody w niektórych miejscach sięga ponad metra. Więcej tutaj.
 • W czasie, gdy Wyspa Południowa mierzyła się z nawalnymi opadami, na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii walk z suszą. Do pomocy wysłano wojsko, ponieważ planowane jest ograniczenie korzystania z zasobów wody. A kradzieże wody już się zdarzają. Złodzieje ukradli 40 000 litrów (8800 galonów) wody ze zbiornika w szkole w Tinopai. Oprócz zabezpieczenia zasobów, wojsko będzie dowodziło wodę do najbardziej jej potrzebujących obszarów wyspy. Według meteorologów jest to najdłuższa susza w ostatnich siedmiu latach. Więcej tutaj.
 • Po rekordowej suszy i pożarach, mamy w Australii rekordowe opady – Okazało się jednak, że weekendowe deszcze były najbardziej ulewnymi od 30 lat. Prawie 400 milimetrów deszczu na metr kwadratowy spadło w rejonie Sydney i okolic. Więcej tutaj, tutaj. Od jednej klęski żywiołowej do drugiej. Australia żegna pożary i wita cyklony – więcej tutaj.

Azja

 • Rekordowa susza w Tajlandii. Kraj ucierpiał w wyniku największej suszy od 40 lat, powodując gwałtowny spadek produkcji cukru. Tajlandia jest jednym największych eksporterów słodzika z trzciny cukrowej na świecie. Może to również podnieść światowe ceny cukru, które wzrosły o około 35% w ciągu ostatnich pięciu miesięcy w związku z obawami, że niekorzystna pogoda zagraża uprawom od Indii po Meksyk. Obok upraw trzciny, susza wpłynęła też na ograniczenie produkcji ryżu i guma – głównych produktów eksportowych kraju. Połączenie mniejszego eksportu i spadek o 80% chińskich gości, (główny turyści w Tajlandii), może osłabić gospodarkę tego kraju o jedną piątą. Więcej tutaj i tutaj.
 • Oprócz Tajlandii, susza trwa także w innych krajach południowo-wschodniej Azji: Kambodży, Indonezji, Laosie, Filipinach, Timorze Wschodnim i Wietnamie. Więcej info tutaj.
 • To, że Indonezja walczy z suszą, nie oznacza braku powodzi. Pod koniec lutego wystąpiły powodzie błyskawiczne (flash floods) będące efektem nawalnych opadów. Ośmiu uczniów zginęło w piątek na wycieczce szkolnej w prowincji Yogyakarta na Jawie w Indonezji, gdy porwała ich fala powodziowa. W wycieczce wzdłuż rzeki Sempor uczestniczyło 249 nastolatków w wieku od 12 do 15 lat uczących się w lokalnych szkołach, gdy pojawiła się fala, spowodowana przez silne opady deszczu.Brodzenie po rzekach jest zabronione dzieciom i młodzieży w porze deszczowej – powiedział rzecznik krajowej agencji ds. walki ze skutkami klęsk żywiołowych i katastrof Agus Wibowo. Więcej tutaj. Kolejne dni przyniosły kontynuacje opadów nawalnych. W zachodniej części Jawy spadło już 50–100 mm opadów. W Dżakarcie zanotowano 100–278 mm deszczu, 156 mm całkowitej sumy opadów spadło w stolicy w zaledwie 3 godziny. Więcej tutaj.

Ameryka Południowa

 • Woda towarem poszukiwanym w Rio de Janerio. Do źródła pod szczytem liczącego 713 metrów Corcovado, które stanowi część naturalnego parku w południowej części Rio, wędrują co dzień pieszo specjalnie wytyczonymi szlakami, autobusami (uruchomiono dodatkowe kursy) lub kolejką szynową tysiące ludzi, aby napełnić czystą wodą kanistry i butle. Za z miedzyczasie trwa karnawał… więcej tutaj.

Afryka

 • Susza w Zimbabwe spowodowała obniżenie produkcji tytoniu o około 13%. Może to i nawet dobrze. Więcej tutaj.
 • Susza panuje też w Lesotho. Według ONZ ponad 500 000 osób – jedna czwarta populacji Lesotho – zmaga się z głębokim głodem z powodu susz, które spowodowały 60% spadek produkcji zbóż w ubiegłym roku w porównaniu do 2018 r. Więcej tutaj.

I na koniec informacja miesiąca wg mojej opinii.

Stan Waszyngton zakaże producentom wody w butelkach korzystania ze źródeł w Górach Kaskadowych. “Wszelkie wykorzystanie wody do komercyjnej produkcji wody butelkowanej jest uważane za szkodliwe dla dobra i interesu publicznego” – tak senat stanu uzasadnił swoją decyzję.

“Waszyngton wyznacza drogę do przełomowego rozwiązania” – napisała w oświadczeniu Mary Grant, dyrektor z Food & Water Action. „To ustawodawstwo zabroni jednego z najgorszych nadużyć przedsiębiorstw [produkujących napoje] – wydobywania lokalnych zasobów wody i rozsyłania ich po całym kraju”. Senat stanowy przegłosował nowe przepisy w połowie lutego. Teraz projekt trafił do Izby Reprezentantów.
źródło informacji tutaj.

Obraz może zawierać: tekst

Grafika wpisu przygotowana przez jurczynska.com

Podobał Ci się mój artykuł? Możesz wesprzeć moją działalność darowizną i zostając moim Patronem lub Mecenasem
tutaj więcej informacji

Możesz też zarejestrować się poprzez poniższy formularz, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!