W tym miesiącu dominował głównie jeden temat, ale mimo wszystko udało się zebrać co nieco wodnych informacji. 

POLSKA

Kolejne inwestycje w branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

 • Modernizacja oczyszczalni ścieków w Proszowicach,
 • Blisko 5 mln zł na wodę i kanalizację w powiecie garwolińskim,
 • Gmina Błaszki podpisała umowę na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków

 • W finałową fazę wchodzi budowa nowych obiektów oczyszczalni ścieków w Chorzelach.
 • 120 tys. zł. zostanie przeznaczonych w tym roku na dofinansowanie kolejnych przydomowych oczyszczalni, lub szczelnych zbiorników bezodpływowych w gminie Świdnica
 • Gmina Pawłowice planuje wprowadzenie dotacji do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków dla budynków mieszkalnych, które nie posiadają możliwości podłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej
 • Oczyszczalnia ścieków w Wyrzysku. Jej przebudowa kosztowała 15 mln zł!

 • Zarząd województwa łódzkiego, korzystając ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, przeznaczy 50 mln zł na rozwinięcie infrastruktury wodno-ściekowej.
 • W Wągrowcu trwają przygotowania do budowy nowej oczyszczalni ścieków. To kolejne podejście do tego tematu.
 • Pamiętacie zalane w zeszłym roku Katowicach? Będzie nowa przepompownia deszczówki, która ma zlikwidować podtopienia po ulewach.
 • Modernizacja oczyszczalni w Elblągu.
 • Budowa nowych ujęć wody w Skierniewicach.
 • Kuźnica zmodernizuje oczyszczalnię ścieków. Gmina dostała na to unijne pieniądze
 • Rozpoczęła się rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Ścinawie.
 • Unisławską oczyszczalnię ścieków czeka modernizacja

 • Rusza modernizacja oczyszczalni ścieków w Turku. Koszt inwestycji ponad 70 mln zł

 • Kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu wraz z poprawą gospodarki wodno – ściekowej

 • Gmina Kościan. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Racocie

 • Jest duża szansa, że do gminy Proszowice trafią środki, które pozwolą na budowę nowych odcinków kanalizacji sanitarnej oraz zainstalowanie kilkudziesięciu przydomowych oczyszczalni ścieków.

Susza

Polska musi zacząć myśleć o wodzie jak Izrael – jako o jednym z wyjątkowo cennych zasobów” – polecam cały wywiad z Zbigniew Karaczun, profesor w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Nowy nabór wniosków do konkursu projektów na gospodarowanie wodami opadowymi, Agenda Miejska i prace nad programami w perspektywie finansowej 2021–2027 – to podstawowe działania Ministerstwa Klimatu (MK) w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Czytaj więcej na: © inzynieria.com

 

Rolnictwo vs Susza

 • System oceny strat spowodowanych suszą w uprawa rolniczych oraz wypłat odszkodowań budził emocje w wielu różnych środowiskach. Rozwój technologii i wiedzy pozwala na uruchomienie nowych metod przy wykorzystaniu danych satelitarnych. Więcej tutaj.
 • Minister Jan Krzysztof Ardanowski przekonuje, że konieczna jest zmiana kształcenia rolników. W jego opinii wiedza ojców i dziadków na temat zabiegów agrotechnicznych poszła w niepamięć, co jest szczególnie dotkliwe w obliczu ostatnich, suchych lat. – Najważniejsza rzeczą jest zatrzymanie wody w glebie. Nie w jeziorach, nie w stawach, ale w glebie. Retencja glebowa jest najważniejszym elementem walki z suszą – przekonuje szef resortu rolnictwa. Więcej tutaj.
 • Na terenie kraju z każdym rokiem rośnie powierzchnia uprawy gryki. Chociaż gryka ma relatywnie małe wymaganie pokarmowe, jest jednak wrażliwa na suszę i dlatego samorząd rolniczy zwrócił się do ministra rolnictwa o włączenie tej uprawy do systemu monitoringu suszy. Na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, 11 marca 2020 r. Zarząd Krajowej Rady zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o włączenie uprawy gryki do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce prowadzonej przez IUNG. Źródło tutaj.
 • Wody Polskie ogłosiły komunikat dot. suszy w którym czytamy:

  “Pozytywnym efektem sum opadów jakie odnotowano w kraju w lutym i marcu jest istotna poprawa warunków wilgoci w glebie. Aktualnie wilgotność gleby w przypowierzchniowych warstwach profilu glebowego do 1 metra oscyluje pomiędzy 50 a 95%  (dane na dzień 18.03.2020 r.). Zatem z punktu widzenia parametrów wilgotnościowych gleb dla rozwoju wegetacji, w tym upraw rolnych warunki i aktualnie zagrożenie suszą rolniczą zostało zminimalizowane.”

 • Niedobory wody niepokoją rolników. Rozpoczął się okres siewów i na części gleb już teraz widać suszę. W zasadzie większość roślin została zasiana. Za jakiś tydzień rozpocznie się siew buraków, więc rolnicy reagują troszeczkę z wyprzedzeniem. Mamy takie jakby dwutygodniowe przyspieszenie, jeśli chodzi o wszystkie zabiegi związane z tegorocznymi siewami roślin jarych, w obawie przed niedoborami wody – dodaje. Więcej tutaj.
 • Lubuskie zagrożone największą suszą od dziesięcioleci. Śniegu brak, deszczu jak na lekarstwo. Rolnicy i eksperci biją na alarm. Dni z opadami deszczu w marcu możemy policzyć na palcach jednej ręki. Opadów śniegu w Lubuskiem w czasie zimy nie było w ogóle. Mniej śniegu spało też w górach. Topniejący śnieg nie zasili więc rzek w wystarczającym stopniu. Więcej tutaj

Wody powierzchniowe

 • W Tkaczewskiej Górze (w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim,  w gminie Przęczew) ma powstać zbiornik retencyjny. Zbiornik ten ma być utworzony na rzece Bzurze i ma mieć 215 hektarów. Ma on pełnić funkcje przeciwpowodziowe, retencyjne oraz turystyczno – rekreacyjne.
 • Zbiornik retencyjny w Podwolinie ochroni przed powodzią i pozwoli na rekreację

 • Trwają przygotowania do budowy stopnia wodnego w Siarzewie. Wody Polskie przedstawiły ostatnio wizualizację inwestycji. Opublikowały również obszerną informację o inwestycji i jej wpływie na środowisko.
 • Tamy nie tylko pogłębiają problem suszy i nie ratują przed powodziami, ale i niszczą środowisko naturalne – zwracają uwagę przedstawiciele WWF Polska w ramach akcji Godzina dla Ziemi. Apelują do premiera o rozbiórkę tam, które straciły już znaczenie gospodarcze i o rezygnację z budowy tamy na Wiśle w Siarzewie.
 • Po raz kolejny wędkarze zaobserwowali wpływ ścieków z gminnej oczyszczalni do rzeki Małej Słupiny w Przodkowie. Zarówno wędkarze, jak i straż rybacka rozkładają ręce.
 • Nadal nie wiadomo kto wpuszcza ścieki do rowów melioracyjnych w Osiekachkoło Koszalina . Sprawą zajęło się Starostwo Powiatowe, WIOŚ i przede wszystkim strażacy.
 • W Szarlejce (gm. Wręczyca Wielka) wylewał ścieki do rowu.
 • Rozstrzygnięto przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z ochroną przed powodzią oraz poprawą jakości wód zlewni Wierzyca na terenie miasta Kościerzyna. Przedsięwzięcie dotyczy bezpośrednio regulacji zlewni rzeki Bibrowej. Inwestycja zakłada budowę kanału deszczowego, zbiornika retencyjnego o pow. ok. 5500 m kw, budowę i przebudowę rowów melioracyjnych dł. ok 249 m, likwidację istniejących rowów melioracyjnych dł. ok 290 m, uformowanie i umocnienie koryta rzeki Bibrowej dł. ok. 48 m, wykonanie drenaży z odprowadzeniem wód do rowów melioracyjnych.

Zagrożenie powodziowe

 • Wodę do rzeki Elbląg z Zalewu Wiślanego wdmuchuje wiatr z kierunku północnego i północno-zachodniego, powodując tak zwaną cofkę. Prognozy pogody na najbliższe godziny nie są korzystne. stan na 29 marca. Więcej tutaj i tutaj.
 • 11 kilometrów całkowicie nowych wałów przeciwpowodziowych nad Widawą już wkrótce zabezpieczy przed nadejściem fali wezbraniowej mieszkańców gminy Długołęka, a także Wrocławia i Czernicy. Więcej tutaj
 • Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozpoczyna przegląd i aktualizację planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP). Wody Polskie rozwiewają ponadto mity na temat powodzi. Więcej tutaj

Przygotowanie tego zestawienia oraz innych tekstów na blogu oraz materiałów edukacyjnych w mediach społecznościowych wymagają wielogodzinnej pracy. Prowadzoną przeze mnie wodną edukację możecie wesprzeć już od 3 zł miesięcznie na stronie patronite.pl/ŚwiatWody.


 

Pomiędzy Polską i Światem jest wpis z połowy miesiąc. Poniżej znajdziecie te nowe informacje suszowe, które nie znalazły się w Susza w Polsce i na świecie – marzec 2020

 

ŚWIAT

Europa

 • Zapowiadany w poprzednim raporcie sztorm Jorg uderzył w Wlk. Brytanię. Przez cały weekend na północnym zachodzie Europy wiał silny wiatr, który wywracał samochody i powodował powstawanie wysokich fal. W Szkocji odnotowywano intensywne opady śniegu, z kolei w Walii, Anglii i Irlandii padał dający się we znaki deszcz. Powódź dotknęła przede wszystkim hrabstwo Yorkshire w północno-wschodniej Anglii oraz hrabstwo Galway w zachodniej Irlandii. Nieruchomości w takich miastach jak East Cowick i Snaith zostały całkowicie zalane. Portal Evening Standard informuje, że ubiegły miesiąc był najmokrzejszym lutym w historii pomiarów w Wielkiej Brytanii.
 • Ulewne opady deszczu spowodowały wezbranie rzeki Shannon w Irlandii we wtorek 10 marca 2020 r. Ośmiometrowa fala powodziowa przerwała wały i zalała wiele domów w hrabstwie Limerick.

Afryka

 • Sudan. Skrajna bieda, głód, brak czystej wody i niedożywione dzieci umierające na łatwe do wyleczenia choroby – trwa zapomniany dramat mieszkańców Sudanu Południowego.
  A co z wodą?
  Woda to w Sudanie Południowym jednocześnie przekleństwo i życie. Paradoksalnie jest jej tam bardzo dużo, ale brakuje tej bezpiecznej, czystej. Po powodziach tworzą się rozlewiska, które są doskonałym środowiskiem dla komarów malarycznych, a w kraju brakuje nawet moskitier. Kiedy nie ma studni, ludzie korzystają z wód powierzchniowych. Kobiety, które najczęściej przynoszą wodę rodzinom, pokazywały mi obolałe stopy zainfekowane z powodu kontaktu z tą zanieczyszczoną wodą. Do tego dochodzą wywołane jej spożywaniem choroby. Całość tutaj.
 • Maroko: Kraj dotknięty suszą zbiera 12 miliardów dolarów na wodę. Niedawny raport Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Afryki (UNECA) przewiduje suszy rok dla zasobów wodnych w Maroku. W obliczu zagrożenia rząd marokański wydaje 12 miliardów dolarów, czyli ponad 118 miliardów marokańskich dirhamów, na projekty wodne w tym kraju. Więcej tutaj
 • Mozambik. Marzec charakteryzował się opadami znacznie poniżej średniej w całym kraju, szczególnie w regionie centralnym i południowym. W centralnym regionie uprawy nie były tak dotknięte suszą z powodu dobrych warunków wilgotności gleby, która była dobrze nawodniona po poprzednim sezonie. Jednakże w regionie południowym większość upraw się nie udała z powodu trzeciego z kolei sezonu suszy. Więcej tutaj.

Ameryka Płn, Śr i Płd

 • Rozwija się susza na południu Florydy w USA. W hrabstwach Osceola i  Orange w kończącym się miesiąc odnotowano opady jedynie w ostatnich daniach od 0,01 do 0,03 cali (od 2,5 do 7,5 mm), a średnia dla marca wynosi około 3,77 cala (95,7 mm).  Więcej tutaj.
 • Oczekuje się, że wyjątkowo suchy koniec sezonu letniego w niektórych częściach Ameryki Południowej wpłynie na zbiory ważnych upraw w regionie. Wiele miast w południowej Brazylii i Argentynie odnotowało 35 procent lub mniej normalnych opadów w ciągu miesiąca, co okazało się znaczące dla uprawy kukurydzy i soi.Trochę lepsza sytuacja jest w północnej Argentynie, gdzie odnotowało 30-65% normalnych opadów w marcu. Więcej tutaj.

Azja i Australia

 • Wsparcie rządowe dla rolników i hodowców dotkniętych suszą jest rozszerzane na cały kraj, a od dziś dostęp do Rural Assistance Payments jest dostępny na całej wyspie Północnej. Minister rozwoju społecznego Carmel Sepuloni ogłosił rozszerzenie dostępu do RAP, które obejmie również część Wyspy Południowej i Wyspy Chatham. Więcej tutaj.
  Zasoby wody w Auckland i Northland są krytycznie niskie i wygląda na to, że będzie ich jeszcze mniej, ponieważ w najbliższym czasie nie przewiduje się opadów. Sucha pogoda, która rozpoczęła się w listopadzie, oznacza, że oba regiony są cały czas pod wpływem suszy meteorologicznej. Więcej tutaj.
 • Sezon monsunowy, który zwykle trwa od około maja do października, nadszedł w 2019 r. dwa tygodnie później i zakończył się trzy tygodnie wcześniej, pozostawiając Tajlandię z sumą opadów poniżej przeciętnej. W efekcie w kraju rozwija się susza rolnicza i zagrożone są dostawy energii elektrycznej z zapór wodnych. Ponadto w wielu nadbrzeżnych regionach niski poziom wody słodkiej powoduje wpływ słonych wód oceanicznych w głąb lądu wodami powierzchniowymi i podziemnymi. Skutkiem jest słona woda w kranach. Więcej tutaj.

Podobał Ci się mój artykuł? Możesz wesprzeć moją działalność darowizną i zostając moim Patronem lub Mecenasem
tutaj więcej informacji

Możesz też zarejestrować się poprzez poniższy formularz, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!