Dziś krótko, ale treściwie, bo informacje powinny trafić jak najwcześniej do jak najszerszego grona samorządowców, zakładów wodociągowych i lokalnych społeczności, które mogą w zarodku zapobiec problemom. 

Jak wszyscy wiemy obecnie dominuje jeden główny temat, parafrazując cykl książek o Harrym: Temat TenKtóregoNazwyNieWolnoWymawiać. W wyniku ograniczeń wprowadzonych z powodu Sami-wiecie-kogo cierpi gospodarka, więc rząd i samorządy szukają rozwiązań zwanych TARCZAMI. Ale… no właśnie co spowodowało potrzebę mojej szybkiej reakcji, a nawet więcej mega podniosło mi ciśnienie???

Wyobraźcie sobie drodzy Czytelnicy, że niektóre samorządy w ramach pięknie brzmiących tarcz wprowadzają obniżki cen wody…

Tak obniżki cen wody, a różnicę mają dopłacić z budżetów samorządu, czyli de facto i tak z naszych pieniędzy. Ot takie PR-owe zagrywki. Problem w tym, że jak wszyscy dobrze wiemy za oknami mamy suszę i to nie taką zwykłą suszę, jak to powiedział jeden z moich znajomych mamy SUSZĘ KLIMATYCZNĄ, bo na jej intensywność wpłynęły m.in. zmiany klimatu (całą rozmowa o suszy klimatycznej w Halo.radio tutaj).

W momencie, gdy przez temat Ten-Którego-Nazwy-Nie-Wolno-Wymawiać od dwóch tygodni przebija się temat suszy i to nie byle jakiej suszy, bo z każdym kolejnym tygodniem rośnie prawdopodobieństwo rekordowej suszy, które już dziś jest bardzo wysokie biorąc pod uwagę stan wiedzy o zmianach klimatu i ich wpływie na zasoby wody i wszystkie zjawiska z wodą związane. Czego dowodem są obrazy wyschniętych rzek, zamieci piaskowych, mapy zagrożenia pożarowego w lasach i wiele innych sygnałów, w tym pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego – terenu naturalnie podmokłego, tak dobrze widzicie obszar podmokły wysechł tak, że dostał się do niego pożar z okolicznych pól…

I w takim momencie, gdy gleba, nie tylko rolnicza, ale także przydomowe trawniki i lasy są suche jak wiór samorządy decydują się na obniżkę cen wody, czyli likwidują jedyną pozostałą barierę, która na części społeczeństwa wymusza jej oszczędzanie. Widać takie samorządy bardzo chcą się znaleźć na mojej mapie, którą zacząłem tworzyć w zeszłym roku i spowodować przerwy i trudności w dostępie do wody pitnej, a przy najgorszym scenariuszu awarii jakiegoś elementu infrastruktury wodociągowej chcą chyba zapisać się w historii obok Skierniewic.

Wilgotność gleby stan na 21.04.2020 r. (źródło: http://stopsuszy.imgw.pl/wilgotnosc/)

Na niechlubnej liście samorządów są na tą chwilę Ostrowiec Świętokrzyski, gmina Kunów, gmina Nowa Ruda. Na taki pomysł wpadł też były radny Nowego Sącza – mam nadzieję, że nie w tym mieście nie pójdą śladem poprzedników.

Jak czytamy w doniesieniu medialnym dotyczącym Ostrowa Świętokrzyskiego, gmina obniżyła cenę wody do 1 zł za m3, a co na to mieszkańcy:

Prezydent mówi o pomocy dla mieszkańców, a my od czytelników otrzymujemy zdjęcia i informacje, w jaki sposób ta woda jest spożytkowana: od dokładnego podlewania ogródków, po napełnianie przydomowych basenów. Pytanie gdzie tu aspekt proekologiczny, w obliczu zbliżającej się suszy?Ostatecznie mieszkańcy i tak za wodę zapłacą. Blisko dwa miliony złotych, które miasto przeznaczyło na dopłatę za wodę dla wodociągów, pochodzi m.in. z ich podatków. (źródło tutaj)

I na koniec coś co mnie już dzisiaj dobiło. Okazuje się, że:

Pierwsze gminy ogłaszają już apele i zakazy dotyczącej ograniczenia poboru do podlewania terenów zielonych, upraw czy napełniania basenów. 

Na tą chwilę na mapie są gminy Rzeczyca, Jastków, Rakoniewice, Gostynin, PobiedziskaReńska Wieś, Zielonki oraz Sulejów (gdzie zakaz obowiązuje nieprzerwanie od zeszłego roku).

Mapa_stan_20200421
Mapa apeli i zakazów ograniczenia poboru wody 2020 (tutaj będzie na bieżąco).

Jeśli ten tekst dotrze do osób, które będą chciały zapobiec takim działaniom, żeby nie wpaść z deszczy pod rynnę to polecam moje wcześniejsze teksty dotyczące tego zagadnienia oraz liczne doniesienia w mediach, które dotyczą aktualnej sytuacji suszowej.

Podobał Ci się mój artykuł? Możesz wesprzeć moją działalność darowizną i zostając moim Patronem lub Mecenasem
tutaj więcej informacji

Możesz też zarejestrować się poprzez poniższy formularz, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!