Okres świąteczno-noworoczny jest dla mnie zazwyczaj okresem odpoczynku, refleksji i planowania. W tym roku wśród tematów poddawanych analizie pojawiło się też prowadzenie bloga. Zapraszam zatem do lektury podsumowania 2020 i części planów na 2021.

Na początek statystyka ogólna. 2020 rok to rosnąca liczba Czytelników bloga – Po kluczowym dla bloga 2019 roku, gdy dzięki kilku wpisom udało się mi się pokonać algorytmy sieci i mediów społecznościowych, bez sensacyjnych i klikbaitowych tytułów.

Statystyki za 2020 rok to:

 • 44 opublikowane wpisy (w 2019 było to 38) – prawie udało mi się osiągnąć założony cel jednego wpisu tygodniowo, pomimo zawiłości losu i życia, które spowodowały, że nie udało się tego pociągnąć przez cały rok. Ale zamiast na siłę publikować teksty, zgodnie z przyjętym założeniem, wolałem nie napisać kilku tekstów, niż przygotować treści i niższej jakości. Do tej liczby swoje trzy grosze dołożył Paweł, który dołączył do prowadzenia bloga w minionym roku.
 • 48 650 odwiedzających (26 200 w 2019) – prawie dwukrotny wzrost osób odwiedzających stronę bloga.
 • 95 700 wyświetleń (45 700 w 2019) – ponad dwukrotnie więcej. Obie liczby pokazują, że z treściami blogowymi docieramy do coraz szerszego grona odbiorców. Bo w statystkach pojawiają się takie dni, w których widać, że Czytelnicy buszują po starszych wpisach 🙂
 • 9029 osób obserwujących stronę na FB (na początek 2020 było 2390) – głównym kanale publikacji treści w mediach społecznościowych (wpisy publikowane są także na LinkedIn i twiterze)

Najpopularniejsze wpisy 2020 roku – TOP10:

 1. 6622 wyświetleńCo zrobić gdy Sąsiad zalewa deszczówką naszą działkę? – jeden ze starszych wpisów, który zaliczył sporą ilość odsłon – widocznie przy tegorocznych ulewach ludzie w sieci szukali informacji w temacie postu
 2. 3179 wyświetleń Zanieczyszczenie Baryczy – co tam się mogło stać? – głośna sprawa zanieczyszczenia Baryczy, w której na bazie dostępnych informacji próbowałem znaleźć przyczynę – po paru miesiącach od zdarzenia wpis był akutalizowany z racji dostępnych nowych informacji – wynika z nich, że główną przyczyną był spot zdarzeń, w wyniku, którego najpierw skoszone łąki zostały zalane i roślin zaczęły gnić, a po kilku dniach ulewa zmyła to wszystko do rzeki i powstałą przyducha (rozkład gnijących roślin zabrał tlen z wody, co doprowadziło do ginięcia ryb).
 3. 2804 wyświetleń Co to jest ślad wodny? Kiedy woda jest zużywana? – Wpis wprowadzający do tematyki śladu wodnego, który przez wielu jest źle odczytywany. W 2021 roku planuję się skupić więcej na tym zagadnieniu – szczegóły wkrótce.
 4. 2750 wyświetleń Woda szara w istniejących mieszkaniach – co można zdziałać? – wpis z 2019 roku, ale z racji rosnącej świadomości i zainteresowania wodooszczędnymi rozwiązaniami, znalazł się w TOP10 2020 roku.
 5. 2687 wyświetleń Fakty i mity: Elektrownie, a susza i „zużycie” wody. – post będący efektem drążenia tematu, który mnie zainteresował. Dobrze też pokazuje magię liczb, bo 70% zużycia wody przez Przemysł co pojawia się w statystykach GUS wygląda zupełnie inaczej, niż 60% zużycia przez kilka elektrowni węglowych o otwartym systemie chłodzenia, w których woda nie znika w powszechnym rozumieniu słowa zużywać.
 6. 2588 wyświetleń Susza w Polsce i na świecie – marzec 2020 – wpis, w którym skupiłem się nie tylko na sytuacji w naszym kraju, ale i poszukałem informacji o suszy i jej intensywności w innych regionach świata
 7. 2342 wyświetleń Zimowa susza – jakie mogą być skutki? – pierwszy z z cyklicznych wpisów dotyczących suszy w Polsce, które pojawiały się w 2020 rok na zakończenie każdego miesiąca od stycznia do października
 8. 2144 wyświetleń Fakty i Mity: Czy Polska ma tyle wody co Egipt? – zabawa danymi statystycznymi, która miała pokazać, że pomiędzy Polską a Egiptem jest więcej wodnych różnic niż podobieństw, pomimo powszechnie krążącego w mediach porównania, które miało chyba wywoływać konkretne emocje, bez brania pod uwagę szerszego spojrzenia na dostępne dane.
 9. 2109 wyświetleń Mała retencja w miastach – przykłady mikroretencji z Danii – również jeden ze starszych wpisów, który pokazywał rozwiązania z jednej z wizyt studyjnych, w której uczestniczyłem. Popularność zapewne z powodu rosnącego zainteresowania takimi rozwiązaniami
 10. 1879 wyświetleń Co z tą suszą? Czy maj coś zmienił? – kolejny deszczowy maj, po którym większość społeczeństwa myślał zapewne, że koniec z suszą. Niestety nie jest to takie proste jak się wydaj, że jak zaczyna padać to nie ma suszy, o czym mogliście się przekonać w kolejnych comiesięcznych tekstach

Tak jak wcześniej wspomniałem do bloga dołączył Paweł – kolejny wodny pasjonata. Jego teksty z 2020 roku to:

Co jeszcze działo się w 2020 blogu wokoło bloga?

Jednym z kluczowych dzieł 2020 roku będzie dla mnie cykl grafik dotyczących suszy, który jest zebrany w albumie na facebookowym profilu Świata Wody – tutaj.

Zaproszono mnie do poprowadzenia kilkunastu webinarów. Uczestniczyłem też w przygotowaniu wystawy pt: “Przeciek” we wrocławskim Hydropolis – więcej informacji w poniższym materiale oraz po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła: “Przeciek Hydropolis”.

Wspierałem też powstanie strony https://www.coztawoda.pl/ , która jest elementem kampanii i apelu Koalicji Klimatycznej – Apel o wodę. Zatrzymajmy wodę w Polsce!

I tak na kolejnych tekstach, wywiadach i webinarach minął mi blogowy rok. Pod koniec 2020 musiałem się trochę wycofać z pisania tekstów z racji kumulacji obowiązków zawodowych.

Na początku roku pojawiały się też wpisy z cyklu Wodny raport. Docierały do mnie pozytywne komentarze odnośnie tego cyklu, niestety ilość czasu jaki musiałem poświęcać na tworzenie kolejnych comiesięcznych wpisów spowodowały, że musiałem na razie zarzuć ten cykl.

HydroBzdura – to kolejny z plebiscytów, który będzie weryfikował publiczne wystąpienia, wypowiedzi i treści, które wprowadzają odbiorców w błąd. 2020 rok będzie pierwszym, za który będziecie mogli wybrać największą HydroBzdurę 2020. W najbliższych dniach uruchomię formularz do głosowania.

Jakie zatem plany na 2021 rok?

 • Przede wszystkim utrzymanie regularności w pisaniu nowych artykułów.
 • Mam też wieści, że pomimo przeciwności, które pojawiły się w 2020 roku, udam się na planowany staż naukowy w Szwajcarskiej w jednostce naukowej EAWAG. Więc od marca do maja możecie się spodziewać zagranicznych wodnych relacji.
 • Cykl artykułów i grafik dotyczących śladu wodnego.
 • Zbieranie nominacji do HydroBzdury 2021 oraz WodnejPerły 2021 – oprócz weryfikacji mitów potrzebna jest bardzo promocja pozytywnych praktyk. Dlatego bądźcie czujni i zgłaszajcie swoje propozycje do obu plebiscytów
 • I kilka niespodzianek, które mam nadzieję, że uda mi się zrealizować w wolnych chwilach.

W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować Patronom, którzy poprzez darowizny pomagają utrzymać tą stronę oraz rozwijać moją wodną pasję. Można do nich dołączyć poprzez stronę Patronite – tutaj więcej informacji

Możesz też zarejestrować się poprzez poniższy formularz, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!